ReklamaA1 - port 69

Niezwykła atrakcja już w tym roku w Mamerkach na Mazurach 

BieżąceHistoria16 kwietnia 2025, 9:00Komentarzy: 1
Niezwykła atrakcja już w tym roku w Mamerkach na Mazurach 
 fot. mazury24.eu

Już od 26 kwietnia br. zwiedzający kompleks bunkrów w Mamerkach na Mazurach będą mogli zobaczyć wierną rekonstrukcję słynnej Bursztynowej Komnaty, odtworzoną w skali 1:1 na podstawie historycznych fotografii. 

Jeszcze przed majówką pierwsi goście muzeum w Mamerkach na Mazurach będą mogli podziwiać replikę komnaty. W specjalnie przygotowanym pomieszczeniu o wymiarach 10 m x 10 m i wysokości 8 m odtworzono ściany, sufit oraz podłogę, zachowując charakterystyczny wygląd historycznego oryginału. 

Ekspozycja znajdzie się w nowym pawilonie wystawowym, usytuowanym na terenie muzeum w Mamerkach na Mazurach.

Bunkry w Mamerkach od lat pojawiają się wśród potencjalnych miejsc ukrycia oryginalnej komnaty, którą hitlerowcy mogli tam zdeponować. Jednak mimo wielokrotnych poszukiwań – zarówno w latach 50. XX wieku, jak i w latach 2016-2017 – nie udało się odnaleźć żadnych śladów legendarnego skarbu. 

Bursztynowa sala o wymiarach 10.5 m x 11.5 m, powstała na początku XVIII w. z inicjatywy Fryderyka I Hohenzollerna. Miała ona zdobić jego gabinet w podberlińskim pałacu w Charlottenburgu. Za twórcę idei artystycznej bursztynowej komnaty uważany jest gdańszczanin, architekt Andrzej Schluster.

W 1716 roku car Rosji Piotr I Wielki w czasie wizyty w Poczdamie, zachwycony arcydziełem, otrzymał je w podarunku od Fryderyka Wilhelma I (syna Fryderyka I) jako dowód przyjaźni i potwierdzenie zawartego sojuszu. Dar trafił do Petersburga.

Bursztynowa Komnata była wystawiona w Pałacu Letnim, następnie Zimowym, aż w końcu trafiła, w 1755 roku z polecenia carowej Elżbiety I, do Carskiego Sioła. Tam została rozbudowana i wzbogacona. W 1941 r. pałac został zrabowany przez Niemców. Bursztynowa Komnata trafiła do zamku w Królewcu. 9 kwietnia 1945 r. Armia Czerwona zdobyła królewiecką twierdzę, jednak skarbu nigdy nie odnaleziono.

Poszukiwania Bursztynowej Komnaty trwają do dziś. Obecnie jej wartość ocenia się na 0.5 mld USD. Gdzie może się znajdować? W Górach Sowich, podziemiach zamku Książ, gdzieś w Niemczech, a może w Mamerkach? Z relacji okolicznych mieszkańców wiemy, że Erich Koch, były gauleiter Prus Wschodnich, był przewożony z więzienia w Barczewie do Mamerek, gdzie wskazał miejsce ukrycia skarbu. Polscy saperzy bezskutecznie wysadzali fundament bunkra nr 31, aby dostać się do wskazanej przez Kocha skrytki. Skarbu nigdy nie odnaleziono.

Przypomnijmy, że Bartłomiej Plebańczyk, dzierżawca kompleksu bunkrów w Mamerkach na Mazurach, od kilku lat prowadzi poszukiwania na terenie obiektu. Plotki głoszą, że być może znajduje się tam nawet Bursztynowa Komnata.

Poszukiwania prowadzone były bardzo widowiskowo, przyglądali się im dziennikarze z całego świata oraz liczni gapie. Plebańczyk i jego ekipa w przeszłości m.in. sprawdzali, czy w bunkrach są ukryte pomieszczenia i odsłaniali zakopaną od czasów II wojny światowej studzienkę zlokalizowaną przy dawnym kasynie w kompleksie w Mamerkach.

Dotąd poszukiwania Bursztynowej Komnaty nie przyniosły rezultatów ale przyczyniły się do ogromnego spopularyzowania Mamerek.

Podczas II wojny światowej w okolicznych lasach znajdowała się główna kwatera Naczelnego Dowództwa Wojsk Lądowych Wermachtu. Obecnie można tam zobaczyć około 30 bunkrów.

Dawna kwatera główna dowództwa niemieckich wojsk lądowych (OKH) jest najlepiej zachowanym ośrodkiem dowodzenia z czasów III Rzeszy na Mazurach. Niemcy w styczniu 1945 r. opuścili to miejsce bez walki i nie wysadzili bunkrów. Dlatego Mamerki stanowią unikatową atrakcję turystyczną. Nie są jednak tak popularne, jak odległa o 18 km kwatera główna Adolfa Hitlera „Wilczy Szaniec” w Gierłoży.

Kompleks w Mamerkach zbudowano w latach 1940-44. W lesie nad Mamrami ukryto 30 żelbetowych schronów i ok. 250 innych obiektów. Były tam nie tylko baraki mieszkalne, wartownie i stanowiska obrony przeciwlotniczej, ale też kasyna i kuchnie, poczta, kino, szpital, sauna i stajnie. W kwaterze rezydowało 40 niemieckich generałów i 1,5 tys. żołnierzy.

ReklamaC1 - Restauracja Kormoran

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 3

  • 2
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 0
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 0
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 1
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Marina Śniardwy

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1- OW Wodnik
ReklamaB2 - Marina Bajana
ReklamaA2 - Mazurska Jagnięcina